Grafika promująca imprezę

Grafika przycisku

Grafika przycisku

Grafika przycisku

Patroni Memoriału

Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
Herb Województwa Świętokrzyskiego
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 

Patroni Memoriału

Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
Herb Województwa Świętokrzyskiego
 
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 
Zbigniew Pacelt w basenie, zdjęcie z lat młodości.

Zbigniew Pacelt

(1951-2021)

 

Zbigniew Pacelt (ur. 26. 08. 1951 w Ostrowcu Świętokrzyskim - zm. 04. 10. 2021 w Łodzi). Pływak KSZO Ostrowiec (1960-1970) i AZS Warszawa (1970-1973), pięcioboista nowoczesny Lotnik Warszawa i Legia Warszawa (1974-1980), czterokrotny olimpijczyk – Meksyk (1968) i Monachium (1974) w pływaniu, Montreal (1976) i Moskwa (1980 jako zawodnik rezerwowy) w pięcioboju nowoczesnym, finalista Mistrzostw Europy w pływaniu w Barcelonie w 1970 r., sześciokrotny mistrz Polski (basen 50 m), trzynastokrotny mistrz Polski (basen 25 m), szesnastokrotny rekordzista Polski (basen 25 m) i 24-krotny rekordzista Polski (basen 50 m).

 

Pochodził z rodziny o sportowych tradycjach. Jego ojciec Jan Pacelt, należał do współorganizatorów sekcji pływackiej KSZO. Pływakiem był jego starszy brat Krzysztof. Jego trenerem w KSZO był Władysław Majewski. Będąc zawodnikiem KSZO zdobywał medale mistrzostw Polski i ustanawiał rekordy kraju. W 1966 r. wraz z kolegą klubowym Janem Wiederkiem trafił do szkółki pływackiej PZP na Bielanach w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, a w 1970 w mistrzostwach Europy w Barcelonie. W tym samym roku podjął studia na warszawskiej AWF i został zawodnikiem AZS Warszawa. W 1972 r. brał udział w IO w Monachium. Po igrzyskach, za namową trenera Zbigniewa Kuciewicza, byłego trenera sekcji pływackiej KSZO, podjął trening pięciobojowy. Jako pięcioboista startował w IO w Montrealu (1976). Dwukrotnie został drużynowym mistrzem świata w tej konkurencji - w San Antonio (1977) i w Jönköping (1978 r.). Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem pięcioboju nowoczesnego. Na igrzyskach w Barcelonie w 1992 r. jako trener prowadził reprezentację polskich pięcioboistów, która zdobyła dwa złote medale (drużyna i indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek).

 

W latach 1994-2000 stał na czele Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu; w latach 2002-2005 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Konfederacji Sportu, a od 2007 do 2008 sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Pozostawał też przez wiele lat wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i członkiem zarządu PKOl. W różnych rolach, był na 13 igrzyskach olimpijskich, co opisał w swojej książce Moje olimpiady czyli szczęśliwa „13”. W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale nie kandydował do Sejmu VIII kadencji. Wyłączył się niemal całkowicie z życia publicznego, dbał o zdrowie, jeżdżąc codziennie na rowerze i pływając. W 2014 roku Europejski Komitet Olimpijski przyznał mu Europejski Laur Olimpijski za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego.

 

W 2017 r. Zbigniew Pacelt został wyróżniony medalem Kalos Kagathos za wybitne osiągnięcia w sporcie i życiu zawodowym.

 

Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Honorowy Obywatel Miasta

 

Zdjęcie przedstawiające popiersie Zbigniewa PaceltaInicjatywa nadania Panu Zbigniewowi Paceltowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wynika z obserwacji jego dotychczasowych dokonań w dziedzinie sportu. Wieloletnie uprawianie pływania i pięcioboju nowoczesnego, osiąganie wspaniałych wyników sportowych w skali kraju, Europy, jak i świata, to niewątpliwie chluba dla naszego miasta i regionu, jak również Polski. Jego działalność jako trenera, a także wychowawcy zaowocowała wychowaniem wielu pokoleń znakomitych sportowców, takich jak mistrz olimpijski z Barcelony Arkadiusz Skrzypaszek i złota drużyna polskich pięcioboistów. Liczne sukcesy sportowe i w pracy trenerskiej poczyniły się do wielu wyróżnień, pośród których znalazło się nadanie zaszczytnego tytułu Trenera Roku 1992 w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Pragniemy przypomnieć, że Zbigniew Pacelt uczestniczył w 13 igrzyskach olimpijskich jako zawodnik, trener, działacz sportowy oraz szef polskich misji olimpijskich sławiąc w ten sposób nasze miasto.

 

W okresie pełnienia funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, zaangażował się w budowę infrastruktury sportowej w regionie świętokrzyski, podkreślając przywiązanie do rodzinnych stron i miasta, w którym się urodził. Społeczeństwo ostrowieckie, w tym także młodzi sportowcy, doskonale pamiętają jego nieoceniony wkład w budowę nowoczesnej krytej pływalni olimpijskiej „Rawszczyzna” oraz wielofunkcyjnych boisk sportowych i obiektów piłkarskich „Orlik 2012”. W wyniku jego starań jeden ze strategicznych obiektów powstających w Polsce, wielofunkcyjna hala widowiskowo – sportowa, będzie budowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. W podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz ostrowieckiego klubu KSZO został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Klubu Sportowego KSZO, a w zorganizowanym Plebiscycie został uznany Sportowcem XX wieku.
Ponadto Panu Zbigniewowi Paceltowi nadano tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, a także odznaczono dwukrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Postawa, którą prezentuje Pan Zbigniew Pacelt wynika z wychowania w duchu sportu od najmłodszych lat. Jego ojciec jako instruktor pływania, w późniejszym czasie sędzia był jednym z inicjatorów budowy pierwszej w naszym mieście odkrytej pływalni na terenie Starego Zakładu Huty Ostrowiec. Pan Zbigniew Pacelt od swojego debiutu olimpijskiego w 1968 r. w Meksyku rozsławił nasze miasto i przysporzył jego mieszkańcom wiele radosnych przeżyć.